Zde se nacházíte: úvodní stránka :: služby :: akustické úpravy

Akustické úpravy

Akustika je věda o šíření, vnímání a pohlcování zvuku. V následujících odstavcích si představíme velice okrajově stavební akustiku.

Tiché a klidné bydlení je považováno za důležité kritérium při výběru bytu. Projektanti a architekti vybírají (nebo by měli vybírat) takové materiály do prostor, kde lidé odpočívají, sportují, pracují, učí se a bydlí, které neodrážejí zvuk. Například v bazénové hale, kde se zvuk odráží od všech tvrdých ploch jako je dlažba či obklady, je doba dozvuku kolem 10 vteřin. To znamená, že po vydání zvuku trvá 10 vteřin než se zvuk ztratí. Pokud mezitím dochází k vytváření dalších a dalších zvuků, celkový vjem je pak takový, že je špatně a nesrozumitelně slyšet.

Tento jev je tedy způsobený tím, že se zvuk od tvrdých materiálů odráží a to s minimálním úbytkem na intenzitě. Zvuk se odráží tak dlouho, dokud se úplně neztratí. Tento problém se řeší opačnou metodou než u neprůzvučnosti a to pomocí měkkého a porézního materiálu. Na trhu se stavebními materiály nejlépe vyhovuje minerální nebo skelná izolace, která má mimo jiné i tepelně izolační vlastnosti. Tento materiál se montuje na požadovaná místa na stropě popřípadě na stěny. Díky instalaci tohoto materiálu je doba dozvuku zkrácena z 10 vteřin na 2 vteřiny. Zvuk se při styku s tímto materiálem neodrazí, ale pronikne dovnitř a rozptýlí se po vláknech, kde podstatně ztratí na intenzitě.

Na obrázku vidíte tělocvičnu s půlkruhovou, oblou střechou. Z hlediska problematiky šíření zvuku to byl jistý oříšek. Před akustickými úpravami zde byla doba dozvuku přibližně 13 vteřin. Dle předpisů a norem musí být v budovách škol, v tělocvičnách, v posluchárnách a učebnách takové akustické řešení, aby doba dozvuku dosahovala hodnoty maximálně 1,9 vteřin. V tomto případě byl použit pohltivý minerální panel o tloušťce 50 mm, který zajistil již vyhovující dobu dozvuku 1,83 vteřin.

Minerální akustické panely v dnešní době vyrábí asi pět společností. Z těch nejpřednějších je to určitě Eurocoustic, Ecophon, Armstrong. Akustické desky také vyrábí společnost Knauf, která se ovšem vydala trochu jinou cestou a nabízí perforovanou desku, u které zvuk prochází jejími otvory a utlumí se v izolaci instalované nad deskou nebo se utlumí v prostoru nad podhledem.

Novinky

Na trhu se během roku 2009 objevila deska s označením DIAMANT od společnosti KNAUF.  Tato stavební deska je speciálně vyvinuta pro uspokojení nejnáročnějších požadavků, disponuje velmi vysokou tvrdostí a jedinečnými akustickými vlastnostmi, kterými se zcela odlišuje od ostatních materiálů dostupných na trhu se stavebními materiály. Kompletní informace.

Kontakty

Petr Vlček
mobilní telefon:775 594 948
e-mail: info@noitami.cz
web: www.noitami.cz

důvodů proč si nechat udělat odhlučnění bytu či jiných prosotr od naší firmy.

Příčky, předstěny a stropy


Úvodní stránka :: odhlučnění :: akustika :: úložné prostory :: sádrokartonové práce :: reference :: ceník prací :: kontakt :: mapa webu

:: 2010 - 2013 :: Všechna práva k obsahu jsou vyhrazena ::
Design by MarMal.cz